Redaktor i korektor

Cześć! Nazywam się Patryk Białczak i z przyjemnością zaopiekuję się Twoim tekstem. Zawodowo zajmuję się bowiem redakcją oraz korektą i od ponad dwóch lat prowadzę własną firmę, w ramach której wspieram ludzi piszących i wydających różnego typu treści.

Moim zadaniem jest sprawić, by Twój tekst był jeszcze lepszy i przyjemniejszy w odbiorze. Nie ma znaczenia, czy mówimy o powieści, książce naukowej, artykule, instrukcji obsługi, czy ulotce – zadbam o to, by ich treść była wolna od błędów.

Do tej pory w portfolio zgromadziłem kilkadziesiąt pozycji, a wśród nich m.in. beletrystykę, publikacje naukowe czy popularnonaukowe, poradniki i teksty użytkowe.

Wykształcenie i doświadczenie

Jestem absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od czasu ukończenia studiów nieustannie pogłębiam swoją wiedzę, dlatego też w międzyczasie ukończyłem Akademię korekty tekstu – kurs dla redaktorów i korektorów – oraz kurs redakcji merytorycznej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Zdobytą wiedzę miałem okazję przećwiczyć w ramach warsztatów organizowanych przez firmę wydawniczą Od słowa do słowa.

Moją karierę zawodową rozpocząłem od pracy w korporacji. Czy był to dla mnie zmarnowany czas? Absolutnie nie! Dzięki temu nauczyłem się zarządzać własną pracą, co dziś pozwala mi na nawiązywanie dobrych relacji z klientami, którzy powierzają mi swoje teksty.

Choć redakcja i korekta początkowo były to dla mnie formą dodatkowego zajęcia, z czasem praca z tekstami stała się pomysłem na życie. Dlatego też od 2021 roku prowadzę własną działalność w tym zakresie.

Moja misja

Zależy mi na tym, aby moje działania przyczyniły się do Twojego zadowolenia. Wychodzę z założenia, że w procesie redakcji i korekty najważniejszy jest Twój tekst, a zatem również Ty, Twoje potrzeby i oczekiwania.

Zakładam również, że dobrze wykonana redakcja i korekta opiera się przede wszystkim na współpracy. Jeśli zatem chcesz, abym zajął się Twoją publikacją, napisz do mnie. Z przyjemnością poprawię Twój tekst!

  • Wszelkie poprawki wprowadzam w trybie śledzenia zmian, abyś miał świadomość tego, co zostało zmienione.
  • Nie poprawiam z dobrego na dobre, a wszelkie większe zmiany pozostawiam do rozważenia w komentarzach.
  • Dzielę się opinią o tekście – zwracam uwagę również na jego mocne strony.
  • Pozostaję do Twojej dyspozycji przez cały okres pracy nad tekstem.
  • Trzymam się ustalonych terminów.